مهندسي كامپيوتر ايران زمين
فروش و نصب قطعات سخت افزار کامپیوتر اداری و خانگی با کادری متخصص

 اير واشرها تجهيزاتي هستند كه در بسياري از موارد ميتوانند سرمايش مورد نياز مكانهايي را تامين كنند كه استفاده از هر نوع سيستم سرمايشي ديگري براي انها پر هزينه ميباشد .
معمولا با استفاده از اير واشر رسيدن به دماهاي ناحيه COMFORT ZONE ( دماهاي زير نقاط شب نم در محيط مورد نظر در نمودارهاي ترموديناميكي )امكان پذير نيست البته اين دماها براي انسان بسيار پايين است و كابردي جهت رفاه انسان ندارد اين دماها جهت كابردهاي صنعتي خاص بوده و فقط با سيستمهاي هواساز تراكمي چون يخچال و با كمپرسور و گازهاي رفريگرانت قابل حصول هستند، ولي به دليل هزينه اوليه و جاري بسيار كم نسبت به ساير تجهيزات نظير پكيج يونيتها و چيلرها و همچنين وجود اقليم خشك در اكثر نقاط ايران به جز نوار شمالي و جنوبي كاربرد فراواني دارند .
براي تعيين ظرفيت و مدل يك اير واشر ابتدا بايد جدول مدلهاي يك سازنده مناسب را انتخاب نمود و سپس با داشتن بار محسوس محل (ساختمان مورد نظر )، دماي خشك طرح خارج، رطوبت نسبي طرح خارج و دماي خشك طرح داخل به جدول رجوع و مدل مناسب را انتخاب نمود .
توصيه ميشود جهت انتخاب و نصب و نگهداري اير واشرها حتما از افراد آگاه استفاده نماييد . زيرا آگاهي از مباحث ترموديناميك و جداول سازندگان و همچنين شرايط اقليمي محل مورد نظر قطعا در انتخاب مناسب سيستم سرمايش ضروريست .
با توجه به توضيحات فوق روشن است كه هواي خنك شده در اير واشر توسط كانال كشي به نقاط مختلف ساختمان هدايت ميشود .
با توجه به اينكه در اين سيستم نيز از فشار مثبت در داخل ساختمان استفاده ميشود تمام نقاط دماي يكسان دارند و از ورود هواي فيلتر نشده بيرون از درزهاي ساختمان كه حامل گرد و غبار است نيز جلوگيري ميشود .
چنانچه كانال برگشت در نظر گرفته شود انتخاب محل دريچه ورود هوا از كانال به اتاق و دريچه خروج هوا از اتاق به كانال بسيار مهم و اصول علمي پيچيده اي دارد كه در مباحث سيركوله هوا به آنها پرداخته ميشود .

همانگونه كه ديده ميشود شكل ظاهري اير واشر شبيه پكيج يونيتهاي تراكمي و جذبي ميباشد .
البته اير واشرهاي بسيار كوچكتر و بزرگتر از شكل فوق نيز وجود دارند، ايرواشرهايي كه يك مجتمع ويا سوله يك كارخانه را پوشش داده و اير واشرهايي كه فقط يك اتاق كوچك را پوشش ميدهند .

ZENT (زنت : زمستاني_ نيمه تابستاني ):
اين سيستم ابتدا توسط شركت ايراني صافياد در سال 1347 طراحي و در ايران گسترش يافت زنت در واقع يك اير واشر است كه به سيستم گرمايشي نيز مجهز شده است و در زمستانها نيز كاربرد خواهد داشت اين دستگاه دو منظوره در تابستان همانگونه كه مفصل توضيح داده شد از طريق تبخير ايجاد برودت نموده و در زمستان به وسيله كويل گرمايشي كه با گردش شعله ويا آب داغ ويا بخار گرم ميشود حرارت مورد نياز را به هواي محيط ميدهد .
نام زنت ايراني بوده و حروف اول سه كلمه زمستاني، نيمه و تابستاني است .
در زنتها كويل گرمايشي را ميتوان در پكيج دستگاه و يا در سيستم كانال كشي در مسير رفت و يا برگشت بنا به مقتضيات ساختمان نصب كرد .
اين كويلها از نظر شكل ظاهري و سيستم عملكرد شبيه رادياتور اتومبيل بوده و با عبور هوا از بين تيوپبندلها ( همان دسته لوله هاي موازي كه بينشان فينها و يا همان صفحات رساناي گرما وجود دارند) باعث گرم شدن هواي عبوري ميشوند . محاسبات سيستم گرمايش ساده تر بوده وبا داشتن ضريب كويل به سادگي به دست مي آيد . به طور مثال با داشتن حجم فضاي مورد نظر و مينيمم دماي خارج ميتوان اين محاسبات را انجام داد .
كلاً زنتها هزينه نصب و نگهداري پايينتري نسبت به ساير سيستمهاي تهويه مطبوع دارند اما در مناطق مرطوب مانند اير واشرها كاربردي ندارند .
ايرواشر و زنت تنها در مناطقي كه رطوبت نسبي كمتر از چهل در صد دارند راندمان قابل قبول دارند ودر رطوبت بالاتر مورد مصرفي ندارند . بديهي است زنتها در مناطق مرطوب بازهم قابليت گرمايش را دارند زيرا گرمايش آنها ربطي به تبخير ندارد .
با زنتها حتي در زمستان نيز ميتوان رطوبت دلخواه را به محيط اضافه نمود راندمان اير واشر و زنت نسبت به كولرها به جهت ساختار مناسب، استفاده از نازل و سطوح مرطوب بيشتر و همچنين دمنده قوي و بيرون از سطوح مرطوب بسيار بالا تر است .
معمولاً در زنتها ابتدا سيستم سرمايش و بعد از آن سيستم گرمايش نصب ميشود، تا در زمستان هواي گرم مستقيم از روي سيستم سرمايش و پوشال مخصوصاً اگر از جنس PVC باشد عبور نكند، بديهي است گرماي هواي برگشتي نسبت به دماي هواي گرم رفت پايينتر بوده و ايجاد مشكل نميكند . البته در بعضي از مدلها ميتوان مسيرها را مجزا و يا در زمستان لايه هاي مربوط به سرمايش را خارج كرد .
در بعضي از زنتها نيز به جاي كويل گرمايشي از هيترهاي برقي استفاده ميشود البته اين هيترها به علت مصرف بالاي الكتريسيته معمولا در مناطق گرم و خشك استفاده ميشوند .

مطلب تاريخي :
در 2500 سال قبل كاخهاي ايران نظير پرسپليس داراي سيستمهاي گرمايشي و سرمايشي بودند و جالب آنكه با توجه به خشكي منطقه فارس با ايجاد آبشارهايي مصنوعي در كنار پنجره هاي رو به باد يك ايرواشر طبيعي ميساختند، در همان دوران پاسارگاد وساير كاخها سيستم فاضلاب سر بسته و حمام با آب گرم داشته اند وتمام سرويسهاي بهداشتي آنان با مسير سر بسته به بيرون ساختمان و به چاههاي آماده شده منتقل و هر چند سال يكبار از فاضلاب فراوري شده جهت كود استفاده ميكرده اند حتما در مورد باغ زيبا و متنوع كوروش كبير شنيده ايد .
درحاليكه كاخ ورساي نماد تمدن اروپا ساخته شده در 250 تا 300 سال قبل در فرانسه فاقد توالت است و با كندن زمين و ايجاد حصار و پر كردن آن پس از مدتي و انتقال به محلي ديگر قضاي حاجت ميكرده اند و در وانهايي كه آب گرمشان را از ديگهاي روي اجاق تامين ميكردند حمام ميگرفتند و آب كثيف آن را با ظرف خالي و دو
باره پر ميكرده اند .


برچسب‌ها: دستگاه ایر واشر, شيمي
[ دوشنبه سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 8:20 ] [ مهندس حسین صفایی پور ]

.: Weblog Themes By 7TooLs :.

درباره وبلاگ

اهداف این مرکز به شرح زیر می باشد:
دفتر مهندسی کامپیوتر ایران زمین با تکیه بر دانش فنی و مهندسی و تجربه اجرائی و به کار گیری نیروهای متخصص و با قرار دادن صداقت و مشتری مداری در راس امور فعالیت خود را در راستای خدمت رسانی و پیشرفت روزافزون علمی و اقتصادی و صنعتی کشور خود ایران در زمینه قطعات کامپیوتری صنعتی و خانگی و اداری و اطلاعات ای تی اغاز کرده است.
در ادامه به این سرویسها و خدمات دفتر مهندسی ایران زمین اشاره خواهد شد. لازم به ذکر است کارشناسان ما همه روزه آماده ارائه مشاوره رایگان و پاسخگویی به شما عزیزان ایران زمین خواهند بود.
امکانات وب